Relácia pre milovníkov motorizmu, aktuálne novinky z diania v automobilkách a trendy v motoristickom priemysle.

• 23:00 - 00:00 hod.
    Hudobná vlna

hudobný blok Rádia Šport

Fíni s titulom po šestnástich rokoch

Nie vysnívané česko-slovenské, ani legendárne rusko-kanadské, ale práve severské finále MS 2011 zažila bratislavská Orange aréna v nedeľu 15. mája. Stretli sa dve veľmi podobné hokejové kultúry s vyšperkovaným štýlom hry a dá sa povedať, že zaslúžene. Švédi prešli turnajom bez menšieho zaváhania, Fíni zas neraz vyhrávali v predĺžení, či samostatných nájazdoch. Podstatné ale je, že vyhrávali.

Fíni pritom za prvým titulom po šestnástich rokoch nevykročili vôbec šťastne. Prvá tretina bola bezgólová a nepriniesla ani veľa hokejovej krásy, v druhej sa ale už severské stroje naštartovali. Skóre otvorili Tri korunky strelou Pääjärviho a Orange aréna poriadne preplnená fínskymi priaznivcami na pár minút stíchla. Rozjasal ju až sedem sekúnd pred koncom druhého dejstva najlepší fínsky útočník Immonen, ako inak, gólom z presilovej hry. Práve presilovky a už typická húževnatosť a nezdolnosť boli najsilnejšími zbraňami fínskeho mužstva. Nech sa však na ich hru pozrieme akokoľvek pozitívne, taký uragán, aký predviedli v poslednej dvadsaťminútovke, nečakal vôbec nik.

V 43. minúte sa zblízka presadil Nokelainen a už o minútu na to Niko Kapanen. Tieto dve rany do švédskej obrany boli napokon smrteľné, žltomodrí sa už nedokázali prebrať a Suomi im s radosťou uštedrovali jeden úder za druhým. Všetko to vyvrcholilo v posledných troch minútach, keď sa postupne presadili Pesonen, Pyorälä a Pihlstrom. Konečné víťazstvo 6:1 tak patrí medzi najväčšie finálové debakle na šampionátoch vôbec. Fíni sú však majstrami sveta zaslúžene, Švédov zas teší striebro a nová cesta, ktorou sa ich hokej ubral.